Метельський Євген

Лікар або чарівник: хто такий остеопат?

Про остеопата можна почути зовсім протилежні судження. «Лікар, що рятує від усіх хвороб», «костоправ», «шарлатан»…
Це слово вимовляють з різним емоційним забарвленням: захоплено, презирливо, недовірливо. Так хто він лікар, чарівник або шахрай? Вперед – на пошуки істини!

Остеопатія – це наука.
Давайте дізнаймось, що ж таке насправді «остеопатія» й звідки вона взагалі з’явилась.
Це напрямок немедикаментозної і нехірургічної медицини, яка спрямована на відновлення організму людини в цілому.
З’явилась вона понад 130 років тому в США, коли лікар-хірург Ендрю Тейлор Стілл сформулював головні принципи впливу на організм людини. Проте широке розповсюдження вона отримала лише у 1988 році, після виступів професора і директора Дитячого остеопатичного Центру в Ла-Хойя, штат Каліфорнія Віоли Фрайман.
Що революційного в остеопатії, чому вона набула такої популярності за досить короткий проміжок часу? Остеопатія розглядає людський організм як єдине ціле, в якому жоден орган чи система не працюють самі по собі. Як механізм, в якому нервова, м’язово-скелетна і психічна системи повинні знаходитись в стані рівноваги. А порушення роботи якоїсь із систем впливає на інші. Саме цим остеопатія пояснює, що іноді традиційна медицина не дає позитивних результатів. Наприклад, біль й скутісь руху у шиї можуть бути пов’язані зі станом тазу, крижів та куприка. І для того щоб ефективно зняти м’язовий спазм та біль у шиї потрібно перед проведенням масажу, збалансувати саме ці області.

Які проблеми вирішує остеопат
Оскільки методика використовує м’які техніки, то вона показана в будь-якому віці і при досить широкому спектрі проблем:
1. Болях у м’язах та суглобах, ушкодженнях м’яких тканин, скутості рухів (при патологічних станах кістково-м’язової системи та сполучної тканини).
2. Головному болі, запамороченні.
3. Міжреберному болі, не пов’язаному із кардіологією.
4. При реабілітації після спортивних, побутових травм, ДТП й хірургічних втручань.
5. Як один з методів при лікуванні центральної нервової системи, порушеннях сну, депресії, хронічній втомі.
6. При гінекологічних та урологічних порушеннях.
7. Захворюваннях ЛОР-органів, сечовидільної, травної та дихальної систем.

Як працює остеопат
Остеопат не розкладає карти-таро й не дивиться у магічний шар. Все починається з бесіди та огляду. Спочатку фахівець цікавиться вашою проблемою, з’ясовує джерело занепокоєння, уточнює історію хвороби. Потім просить вас зробити тестові вправи, із допомогою яких визначає можливу причину. І як висновок огляду – пальпаторна діагностика, тобто спеціаліст легкими дотиками визначає зони напруги в м’язах людини.
Остеопатична діагностика не передбачає використання методів традиційної медицини: УЗД, рентгеноскопії та ін. Головний інструмент тут – високочутливі руки фахівця.
З’ясувавши, в чому причина проблеми, остеопат приступає до корекції.
Сама робота остеопата є м’якою та легкою. Із боку може здаватися, що фахівець практично не докладає ніяких зусиль, але саме завдяки такому впливу відбувається розслаблення спазмованих м’язів, корекція опорно-рухового апарату, нормалізація кровообігу і лімфотоку, зняття болю.

Як не натрапити на «підробку»?
Остеопатія для більшості населення залишається незрозумілою і таємничою областю, в яку дружно влилися «магічних справ» фахівці. Таке лікування, в кращому випадку, буде безрезультатним, в гіршому – завдасть шкоди здоров’ю. Після звернення до такого «фахівця», пацієнт неминуче розчаровується і вважає всіх остеопатів шарлатанами.
Щоб не натрапити на такого горе-лікаря з’ясуйте, чи є у нього медичний диплом та диплом про закінчення серйозних остеопатичних курсів. Якщо у відповідь почуєте, щось про довгі роки навчання у мандрівних пустельників або у самого Патанджалі – це привід попрощатися з чародієм.
Також подивіться в Інтернеті наявність реальних відгуків з посиланнями на профіль автора. Не соромтеся написати йому й запитати про враження.
Крім того, вам потрібно знати, що остеопатичний вплив, на відміну від класичної мануальної терапії не повинен викликати біль чи дискомфорт. «Лікар» просить потерпіти та запевняє, що це нормально. Це привід відразу ж із ним попрощатися. Здоров’я вам і вашим близьким!